Horse Wagering Guide
Bet Horses Online - Exactly like being at the track or in your favorite off-track betting establishment except you're sitting on your favorite chair in front of your PC or Mobile.

Preakness Stakes Winners and Results



Like its preceding Triple Crown race, the Preakness Stakes have been termed "The Run for the Black-Eyed Susans" because a horseshoe of black-eyed susans is traditionally placed around the winner's neck.

Year Winner Jockey Trainer Time
2017 Cloud Computing Javier Castellano Chad C. Brown 1:55.98
2016 Exaggerator Kent Desormeaux J. Keith Desormeaux 1:58.31
2015 American Pharoah V. Espinoza Bob Baffert 1:58.46
2014 California Chrome V. Espinoza Art Sherman 1:54.84
2013 Oxbow Gary Stevens D. Wayne Lukas 1:57.54
2012 I'll Have Another Mario Gutierrez Doug F. O'Neill 1:55.94
2011 Shackleford Jesus Lopez Castanon Dale Romans 1:56.47
2010 Lookin At Lucky Martin Garcia Bob Baffert 1:55.47
2009 Rachel Alexandra Calvin Borel Steve Asmussen 1:55.08
2008 Big Brown Kent Desormeaux Richard E. Dutrow, Jr. 1:54.86
2007 Curlin Robby Albarado Steve Asmussen 1:53.46
2006 Bernardini Javier Castellano Tom Albertrani 1:54.65
2005 Afleet Alex Jeremy Rose Timothy F. Ritchey 1:55.04
2004 Smarty Jones Stewart Elliott John Servis 1:55.59
2003 Funny Cide Jose Santos Barclay Tagg 1:55.61
2002 War Emblem V. Espinoza B. Baffert 1:56.36
2001 Point Given G. Stevens B. Baffert 1:55.51
2000 Red Bullet J. Bailey J. Orseno 1:56.04
1999 Charismatic C. Antley D.W. Lukas 1:55.32
1998 Real Quiet K. Desormeaux B. Baffert 1:54 4/5
1997 Silver Charm G. Stevens B. Baffert 1:54 2/5
1996 Louis Quatorze P. Day N. Zito 1:53 2/5
1995 Timber Country P. Day D.W. Lukas 1:54 2/5
1994 Tabasco Cat P. Day D.W. Lukas 1:56 2/5
1993 Prairie Bayou M.E. Smith T. Bohannan 1:56 3/5
1992 Pine Bluff C.J. McCarron T. Bohannan 1:55 3/5
1991 Hansel J.D. Bailey F. Brothers 1:54
1990 Summer Squall P. Day N. Howard 1:53 3/5
1989 Sunday Silence P.A. Valenzuela C. Whittingham 1:53 4/5
1988 Risen Star E. Delahoussaye L. Roussel III 1:56 1/5
1987 Alysheba C.J. McCarron J. Van Berg 1:55 4/5
1986 Snow Chief A. Solis M. Stute 1:54 4/5
1985 Tank's Prospect P. Day D.W. Lukas 1:53 2/5
1984 Gate Dancer A. Cordero Jr. J. Van Berg 1:53 3/5
1983 Deputed Testamony D.A. Miller Jr. W. Boniface 1:55 2/5
1982 Aloma's Ruler J.L. Kaenel J. Lenzini Jr. 1:55 2/5
1981 Pleasant Coloney J. Velasquez J. Campo 1:54 3/5
1980 Codex A. Cordero Jr. D.W. Lukas 1:54 1/5
1979 Spectacular Bid R.J. Franklin G. Delp 1:54 1/5
1978 Affirmed S. Cauthen L. Barrera 1:54 2/5
1977 Seattle Slew J. Cruguet W. Turner 1:54 2/5
1976 Elocutionist J. Lively P.T. Adwell 1:55
1975 Master Derby D.G. McHargue W.E. Adams 1:56 2/5
1974 Little Current M.A. Rivera T.L. Rondinello 1:54 3/5
1973 Secretariat R. Turcotte L. Laurin 1:55
1972 Bee Bee Bee E. Nelson D.W. Carroll 1:55 3/5
1971 Canonero II A. Avila J. Arias 1:54
1970 Personality E. Belmonte J.W. Jacobs 1:56 1/5
1969 Majestic Prince W. Hartack J. Longden 1:55 3/5
1968 Forward Pass I. Valenzuela H. Forrest 1:56 4/5
1967 Damascus W. Shoemaker F. Whiteley 1:55 1/5
1966 Kauai King D. Brumfield H. Forrest 1:55 2/5
1965 Tom Rolfe R. Turcotte F. Whiteley 1:56 1/5
1964 Northern Dancer W. Hartack H. Luro 1:56 4/5
1963 Candy Spots W. Shoemaker M.A. Tenney 1:56 1/5
1962 Greek Money J.L. Rotz V.W. Raines 1:56 1/5
1961 Carry Back J. Sellers J.A. Price 1:57 3/5
1960 Bally Ache R. Ussery H.J. Pitt 1:57 3/5
1959 Royal Orbit W. Harm'z R. Cornell 1:57
1958 Tim Tam I. Valenzuela H.A. Jones 1:57 1/5
1957 Bold Ruler E. Arcaro J. Fitzsimmons 1:56 1/5
1956 Fabius W. Hartack H.A. Jones 1:58 2/5
1955 Nashua E. Arcaro J. Fitzsimmons 1:54 3/5
1954 Hasty Road J. Adams H.Trotsek 1:57 4/5
1953 Native Dancer E. Guerin W.C. Winfrey 1:57 4/5
1952 Blue Man C. McCreary W.C. Stephens 1:57 2/5
1951 Bold E. Arcaro P.M. Burch 1:56 2/5
1950 Hill Prince E. Arcaro J.H. Hayes 1:59 1/5
1949 Capot T. Atkinson J.M. Gaver 1:56
1948 Citation E. Arcaro H.A. Jones 2:02 2/5
1947 Faultless D. Dodson H.A. Jones 1:59
1946 Assault W. Mehrtens M. Hirsch 2:01 2/5
1945 Polynesian W.D. Wright M. Dixon 1:58 4/5
1944 Pensive C. McCreary B.A. Jones 1:59 1/5
1943 Count Fleet J. Longden G.D. Cameron 1:57 2/5
1942 Alsab B. James A. Swenke 1:57
1941 Whirlaway E. Arcaro B.A. Jones 1:58 4/5
1940 Bimelech F.A. Smith W. Hurley 1:58 3/5
1939 Challedon G. Seabo L.J. Schaefer 1:59 1/5
1938 Dauber M. Peters R.E. Handlen 1:59 4/5
1937 War Admiral C. Kurts'ger G. Conway 1:58 2/5
1936 Bold Venture G. Woolf M. Hirsch 1:59
1935 Omaha W. Saunders J. Fitzsimmons 1:58 2/5
1934 High Quest R. Jones R.A. Smith 1:58 1/5
1933 Head Play C. K'singer T.P. Hayes 2:02
1932 Burgoo King E. James H.J. Thompson 1:59 4/5
1931 Mate G. Ellis J.W. Healy 1:59
1930 Gallant Fox E. Sande J. Fitzsimmons 2:00 3/5
1929 Dr. Freeland L. Schaefer T.J. Healey 2:01 3/5
1928 Victorian R. W'kman J. Rowe Jr. 2:00 1/5
1927 Bostonian A. Abel F. Hopkins 2:01 3/5
1926 Display J. Maiben T.J. Healey 1:59 4/5
1925 Coventry C. Kummer W. Duke 1:59
1924 Nellie Morse J. Merimee A. B. Gordon 1:57 1/5
1923 Vigil R. Marinelli T.J. Healey 1:58 3/5
1922 Pillory L. Morris T.J. Healey 1:51 3/5
1921 Broomspun F. C'ltiletti J. Rowe 1:54 1/5
1920 Man o' War C. Kummer L. Feustel 1:51 3/5
1919 Sir Barton J. Loftus Madden & Gooch 1:53
1918* War Cloud J. Loftus W.B. Jennings 1:53 3/5
1918* Jack Hare Jr. C. Peak W.E. Walsh 1:53 2/5
1917 Kalitan E. Haynes W. Hurley 1:54 2/5
1916 Damrosch L. McAtee A.G. Weston 1:54 4/5
1915 Rhine Maiden D. Hoffman F. Devers 1:58
1914 Holiday A. Schu'g'r J.S. Healy 1:53 4/5
1913 Buskin Butwell J. Whalen 1:53 2/5
1912 Col Holloway C. Turner D. Woodford 1:56 3/5
1911 Watervale E. Dugan J. Whalen 1:51
1910 Layminster Estep J.S. Healey 1:40 1/5
1909 Effendi W. Doyle F.C. Frisbie 1:39 3/5
1908 Royal Tourist E. Dugan A.J. Joyner 1:46 2/5
1907 Don Enrique G. Mountain J. Whalen 1:45 2/5
1906 Whimsical W. Miller T.J. Gaynor 1:45
1905 Cairngorm W. Davis A.J. Joyner 1:45 4/5
1904 Bryn Mawr Hildebrand W.F. Presgrave 1:44 1/5
1903 Flocarline W. Gannon H.C. Riddle 1:44 4/5
1902 Old England L. Jackson G.B. Morris 1:45 4/5
1901 The Parader Landry T.J. Healey 1:47 1/5
1900 Hindus H. Spencer J.H. Morris 1:48 2/5
1899 Half Time R. Clawson F. McCabe 1:47
1898 Sly Fox W. Simms H. Campbell 1:49 3/4
1897 Paul Kauvar Thorpe T.P. Hayes 1:51 1/4
1896 Margrave H. Griffin B. McClelland 1:51
1895 Belmar F. Taral E. Feakes 1:50 1/2
1894 Assignee F. Taral W. Lakeland 1:49 1/4
1890 Montague W. Martin E. Feakes 2:36 3/4
1889 Buddhist Anderson J. Rogers 2:17 1/2
1888 Refund Littlefield R.W. Walden 2:49
1887 Dunboyne W. Donohue W. Jennings 2:39 1/2
1886 The Bard Fisher J. Huggins 2:45